Zgodnie z tradycją – zmiany prawne w Nowym Roku.

Dodany przez dnia January 4, 2012

Podobnie jak w ubiegłym roku, dobrze byłoby gdybyśmy przywitali nadchodzący czas świętowania nie tylko z kieliszkiem szampana, ale również podstawową wiedzą na temat tego, co nas czeka w następnym, 2012 roku. Jest to o tyle istotne, iż niedawno, w expose premiera, mogliśmy usłyszeć, że zmiany, które szykuje rząd będą naprawdę spore. Co stanie się zatem już niebawem? Które ustawy przerodzą się w rzeczywistość? Oto te najistotniejsze.

To co w większości z nas interesuje, choć nie ukrywam z dwóch różnych przyczyn, to pensja minimalna, która znowu ulegnie podwyższeniu, i tym razem będzie wynosiła 1500 złotych brutto, co wobec dzisiejszej kwoty 1386 złotych, daje wzrost wynagrodzenia o dobre osiem procent. Ta informacja jest interesująca nie tylko dla pracowników, ale oczywiście również dla pracodawców, dla których może to oznaczać znacznie zwiększony koszt utrzymania zatrudnionych. Jeśli jesteśmy już przy realnych pieniądzach, warto zwrócić także uwagę na zmiany dotyczące lokat. Tak zwany podatek Belki będzie za chwilę odprowadzany nawet z lokat jednodniowych i na nic się zda codzienna kapitalizacja odsetek, ponieważ teraz naprawdę będzie można powiedzieć, iż jedyne co jest pewne w życiu każdego to właśnie podatki i ich nieuchronność.

Wrócimy również do propozycji rządu z przed dwóch lat, a mianowicie do becikowego jedynie z zaświadczeniem. Pieniądze nie przejdą nam koło nosa, jedynie wówczas gdy kobieta będzie pod opieką ginekologiczną od dziesiątego tygodnia ciąży i będzie mogła to udowodnić przedstawiając odpowiedni dokument. A co się zmienia dla tych, których potomstwo pojawiło się już na świecie? Otóż wydłużeniu ulegnie zarówno urlop macierzyński jak i ten tacierzyński, który jeszcze w tym roku wynosi tydzień czasu, a już za parę dni zamieni się w pełne dwa tygodnie. Sytuacja matek przedstawia się zgoła inaczej, chociaż ich prawo do pozostania w domu z dzieckiem, również ulegnie wydłużeniu, ale to od samej rodzicielki będzie zależeć czy z takiej możliwości skorzysta czy też nie. I tak, w przypadku narodzin jednego dziecka, może wydłużyć swój pobyt w domu o cztery tygodnie, bądź sześć w przypadku większej liczby potomstwa. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż aby móc skorzystać z dodatkowego czasu wolnego, należy najpóźniej na siedem dni przed ukończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego, poinformować o tym pisemnie naszego pracodawcę. Jest to o tyle ważne, że dodatkowy urlop jest możliwy do wykorzystania jedynie zaraz po tym odgórnie przyznanym, a późniejsze decyzje nie będą brane pod uwagę.

W życie wejdzie jeszcze jedna zmiana związana z naszym życiem zawodowym, która również dotyczy urlopów, choć tym razem tych ‘normalnych, czyli przysługujących nam wszystkim. Obecnie, ubiegłoroczny, niewykorzystany czas wolny możemy, bądź wręcz jesteśmy zobligowani wykorzystać do marca następnego roku, co zazwyczaj kończyło się przymusowym wolnym na przełomie lutego i marca. Od nowego roku natomiast, możemy liczyć na urlop jeszcze przez ponad pół roku, gdyż ostatecznym terminem, do którego należy wykorzystać zaległy urlop będzie wrzesień.

Z takich życiowych jeszcze spraw, kolejną, istotną dla wielu informacją są zmiany w egzaminie na prawo jazdy, które spowodowały istny szturm na szkoły pod koniec bieżącego roku. Nie od samego nowego roku, ale od lutego kursanci nie będą drżeli jedynie przed egzaminem praktycznym ale zmorą może okazać się również sama teoria. Koniec z wkuwaniem pytań i odpowiedzi na pamięć gdyż nowy egzamin to pytania, których wcześniej nie poznamy, ich ogólnie zwiększona ilość oraz nastawienie skierowane na analizę sytuacji rzeczywistych na drodze. Plusem nowości jest fakt, że po zdanym egzaminie, od razu będziemy mogli zasiąść za cztery kółka, choć z drugiej strony będziemy pod szczególnym nadzorem, czyli na tak zwanym okresie próbnym przez kolejne dwa lata, podczas których nawet jeśli dozwolona prędkość na terenie zabudowanym wynosi 60 kilometrów na godzinę, młody adept jazdy będzie mógł sobie pozwolić jedynie na pięćdziesiąt, a osiemdziesiąt przy terenie niezabudowanym. To nie koniec zmian w egzaminie na prawo jazdy, ale jako że nie prowadzimy tu redakcji motoryzacyjnej, sprawdźmy jakie inne kwestie ulegną jeszcze zmianie. Pozostając w dalszym ciągu przy temacie samochodowym, warto zdawać sobie sprawę, że niekoniecznie opłaci się jazda bez ważnego OC, gdyż zależnie od tego jakim pojazdem kierujemy możemy pożegnać się z kwotą od trzech do nawet czterech i pół tysiąca złotych, w przypadku ciężarówek.

Można byłoby wymieniać kolejne reformy oraz wprowadzane prawa, nasze obowiązki wobec państwa, ale co za dużo to niezdrowo. Zachowajmy umiar w straszeniu się ale też i dawaniu nadziei, a wówczas nie będziemy się ani niepotrzebnie nakręcać ani niepotrzebnie stresować, tym co i tak jest od nas nieuchronne i zazwyczaj nieodwołalne.

O autorze

Komentarze



Napisz komentarz